اهمیت روغن گیربکس اتوماتیک

عمومی، مقالات فنی
اهمیت روغن گیربکس اتوماتیک

در میان همه روغن هایی که در وسیله نقلیه شما استفاده می شود، روغن گیربکس اتوماتیک از اهمیت بالایی برخوردار است. رانندگی با روغن گیربکس کم یا کثیف باعث ساییدگی و اصطکاک بیش از حد اجزای گیربکس می شود که در نهایت می تواند مشکلات غیرمنتظره و جدی را برای گیربکس اتوماتیک بوجود آورد. همانند هر روغن دیگری که در خودرو وجود دارد، روغن گیربکس نیز در طی زمان خراب می شود و کارایی خود را از دست می دهد.

در اینجا ما نکاتی را که شما باید درباره روغن گیربکس اتوماتیک بدانید بیان می کنیم:

روغن گیربکس اتوماتیک چه کاری را انجام می دهد؟

روغن گیربکس اتوماتیک کمک می کند تا گیربکس خودروی شما روان و خنک کار کند. در واقع نقش روان کننده و خنک کننده را ایفا می کند. این امر از آسیب دیدن چرخ دنده ها در اثر اصطکاک بیش از حد در مقابل یکدیگر جلوگیری می کند و می تواند مقدار قابل توجهی از براده هایی که در اثر فرآیندهای داخل گیربکس تولید می شود را جمع آوری کند. این مایع همچنین در گیربکس های اتوماتیک به عنوان یک سیال ویسکوز عمل می کند که نیرو را از موتور به گیربکس انتقال می دهد.

نکته ی قابل توجه این است که عملکرد صحیح روغن گیربکس اتوماتیک می تواند بر روی شتابگیری خودرو و تعویض دنده تاثیر مستقیم داشته باشد. هنگامی که روغن گیربکس عملکرد صحیحی نداشته باشد از بین بردن حرارت تولید شده در گیربکس کار آسانی نخواهد بود و بالارفتن دما باعث بروز مشکلات اساسی در گیربکس اتوماتیک خواهد شد.

نگهداری روغن گیربکس اتوماتیک

نگهداری روغن گیربکس اتوماتیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. صرف نظر از اینکه گیربکس دستی یا اتوماتیک استفاده می کنید شما باید به طور منظم سطح و وضعیت روغن گیربکس خودروی خود را بررسی کنید. اگر سطح روغن گیربکس کم باشد باید به دنبال علائم نشتی و روغن ریزی باشید. هنگامی که وضعیت روغن گیربکس را بررسی می کنید به ۲ مورد باید توجه کنید:

۱-تیره بودن روغن               ۲-بوی سوختگی روغن

روغن گیربکس سالم باید شفاف باشد. اگر روغن گیربکس شما کثیف باشد یا بوی سوختگی بدهد زمان تعویض روغن گیربکس شما فرا رسیده است.

در مجموع گیربکس های اتوماتیک نیاز به توجه بیشتری دارند. آنها گرمای شدیدتری نسبت به گیربکس های دستی تولید می کنند و به همین دلیل روغن آنها با سرعت بیشتری از بین می رود. شما می توانید در زمان کوتاهی وضعیت روغن گیربکس خودروی خود را بررسی کرده و با هزینه ای اندک از گیربکس خود محافظت کرده و از هزینه های سنگین ناشی از خرابی گیربکس جلوگیری کنید.

فیلتر گیربکس خود را تعویض کنید!

فیلتر گیربکس از رسیدن براده و ذرات مخرب به چرخ دنده ها و دیگر اجزای گیربکس جلوگیری می کند و مانع ایجاد لجن می شود که می تواند باعث آسیب رسیدن به اجزای متحرک گیربکس شود. فیلتر روی پن گیربکس قرار دارد که روغن اضافی در آن جمع می شود.

شما می توانید پس از نوبت گیری آنلاین در سامانه کتی و مراجعه به مرکز تخصصی گیربکس اتوماتیک کتی، روغن و فیلتر مناسب گیربکس خودروی خود را طبق زمانبندی استاندارد و توسط کارشناسان متخصص گیربکس اتوماتیک تعویض نمایید.

دیدگاه خود را بیان کنید

برای ثبت دیدگاه تکمیل بخش های ستاره دار الزامی میباشد.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • دیدگاهی یافت نشد!
  • آدرس :‌ تهران ،کیلومتر 15 اتوبان فتح  به سمت غرب، بلوار 52 ( چیتگر جنوبی) ، پلاک 5، شرکت صنعت گیربکس کاسپین

    021-44923560-61
    021-44192615